İzmir Valiliği
İzmir Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
İzmir Valiliği
İzmir Valiliği

SIFIR ATIK PROJESİ BAŞLADI

17 Nisan 2018
SIFIR ATIK PROJESİ BAŞLADI

İZMİR ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZDE SIFIR ATIK PROJESİ OCAK 2018 İTİBARİ İLE UYGULANMAYA BAŞLANDI

 

D U Y U R U 

Sıfır Atık;  israfın önlenmesi,  oluşan atığın azaltılması, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir. Bireysel veya kurumsal olarak uygulanabilmektedir. Daha geniş kitlelere hitap etmesi, oluşan atık miktarının fazla olması ve yaşam standardı temelinin atılması açısından kurumsal uygulamalar büyük önem taşımaktadır.

Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıklarımızı kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sıfır atık yaklaşımını öncelikle kendi binasında hayata geçirerek önderlik yapmaktadır.

Sıfır Atık Projesi Bakanlığımızın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde de uygulamaya başlanmış olup,  26.09.2017 tarihinde gerçekleştirilen Sıfır Atık Projesinin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılmış ve tüm Türkiye'de uygulanmasının temeli atılmıştır.

Kamu kurumlarında uygulanmaya başlanan ve tüm Türkiye’de yaygınlaşması amaçlanan sıfır atık projesinin sadece bir çevre duyarlılığı çalışması olmadığını aynı zamanda insanlığın geleceği adına bir sorumluluk vazifesi olduğunun bilincinde olmak gerekir.

 Bakanlığımız bünyesinde uygulamaya başlanan "Sıfır Atık Projesi" nin uygulamasına katılım sağlamak amacıyla İl Müdürlüğümüzde 01/01/2018 tarihi itibari ile Sıfır Atık Projesi uygulanmaya başlanmıştır.

 

Bu kapsamda; “Sıfır Atık Projesi” nin uygulamasına katılım sağlamak amacıyla İl Müdürlüğümüz tarafından 13/03/2018 tarihinde 30 ilçe Belediyesinin,  20/03/2018 tarihinde tüm kamu ve özel hastanelerin, 27/03/2018 tarihinde tüm kamu kurum ve kuruluşları ile üniversitelerin, 02/04/2018 tarihinde İlçe Kaymakamlıkları ve Organize Sanayi Bölgelerinin temsilcileri ile odak noktalarına bilgilendirme eğitimleri düzenlenmiştir.

Sıfır Atık Yönetimi uygulamaları hakkında detaylı bilgi vermek amacıyla İl Müdürlüğümüzde bulunan; Atık Geçici Depolama Alanı, yemekhane ve idari ofislerimizde teknik gezi yapılarak uygulamalar yerinde gösterilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Müdürlüğümüzce Gerçekletirilen Çalışmalar İçin Tıklayınız

Sıfır Atık El Klavuzu İçin Tıklayınız.

Sıfır Atık Bilgilendirme Sunumu İçin Tıklayınız.

Sıfır Atık Renk Skalası İçin Tıklayınız

Endüstriyel Atık Yönetim Planı Hazırlanması ve Degerlendirilmesi Esasları İçin Tıklayınız.

Endüstriyel Atık Yönetim Planı Formatı İçin Tıklayınız.

Bakanlığımızın 2017 Yılı Sıfır Atık Faaliyet Raporu İçin Tıklayınız.

Tanıtım Filmi İçin Tıklayınız

Kayıt Çizelgesi Örneği İçin Tıklayınız.

Nazarköy Projesi Başladı

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır