İzmir Valiliği
İzmir Valiliği
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü
İzmir Valiliği
İzmir Valiliği
Laboratuvar Birimi

 

Laboratuvarımız konusunda uzman elemanları ve Türkiye’nin en donanımlı laboratuvarlarından biri olarak Bakanlığımızın belirlediği birim fiyatlar üzerinden ücret karşılığında hizmet vermektedir.  Ayrıca TS EN ISO/IEC 17025 kapsamında akredite çalışmaları devam etmektedir.

LABORATUVARIMIZDA,

1. Yapımı devam eden inşaatlarda, beton ve malzeme kalitesi tespiti için ilgili deneyler,

2. Yapımı tamamlanmış inşaatlarda ise test çekici deneyi, karot ve demir donatı tespiti deneyleri gerekli olup ilgili standartlar çerçevesinde yapılmaktadır.

3. 6306 Sayılı Kanun kapsamında itiraz komisyonun talep ettiği ve 4708 Sayılı Yapı Denetimi Kanun çerçevesinde itiraz ve itilaftan kaynaklanan karot talepleri referans kuruluş olarak yerine getirilmektedir.  

1-YAPI MALZEMESİ LABORATUVARI:

         

            -BETON DENEYLERİ:

           Müdürlüğümüzün denetimi altında yaptırılan işlerle gerektiğinde diğer kamu kuruluşlarının yaptırdıkları inşaatlarının taşıyıcı sistemlerinde kullanacakları betonarme betonları için inşaat mahallerinden kum, çakıl, kırma taş, çimento ve su gibi numune örnekleri almak, gerekli analizleri yapmak, alınan malzeme örneklerine göre karışım oranlarını laboratuvar şartlarında hazırlamak, ayrıca inşaat mahallinde dökülen, betonarme betonlarına ait Slump, deneyini yapmak, şantiyede dökümü yapılan betonarme betonundan küp beton numunelerini almak, bu numunelerin laboratuvar şartlarında kür edilmesini sağlamak, 7 ve 28 gün olarak mukavemetlerinin tespiti için hidrolik pres aletinde kırmak, rapora bağlamak, ayrıca istenmeyen hususların meydana geldiği durumlarda inşaat mahallinde beton test çekici ve karot deneyleri uygulamak,  bunlara ait raporları düzenlemekle görevlidir.

            -DEMİR DENEYLERİ:

      

            1. Demir Çekme Cihazı :

Bina yapı elemanlarından biri olan her çapta çelik çubuk ve hasırların TS 708’e göre standarda uygunluğu denetlenerek fen ve sanat kurallarına uygun bina yapımları gerçekleştirilebilmesini sağlar.

 

            2. Donatı Tespit Cihazı :

Yapımı tamamlanmış binanın kolon ve kirşlerindeki demirlerin yerlerini ve çapını tespit etme imkanı sağlar.

 

 

LABORATUVARIMIZDA KULLANILAN CİHAZLAR 

-BETON KAROT ALMA CİHAZI(3 ADET)

Herhangi bir yaş sınırı olmaksızın, yapının herhangi bir elamanından beton numunesi alınmasını sağlar

-N TİPİ BETON TEST ÇEKİCİ(1 ADET)

Herhangi bir yaş sınırı olmaksızın, öngörülen yapı elamanlarına, 10 cm çapında silim yapılır. 12 vuruş tatbik edilir. Vuruş açısı ve yaş faktörleri göz önüne alınarak, mukavemet raporu hazırlanır.

-BETON KÜP NUMUNE KABI

TS 500 standardı`ına göre, taze betonun yerine yerleştirilmesi sırasında, 3 adet numune alınıp,  28 gün %5 kirece doymuş suda, oda sıcaklığında kür edilip, beton presinde kırılması için kullanılır.

-SLUMP HUNİSİ

Taze betonun yerine yerleştirilmesi sırasında, beton kıvamını ölçmeye yarar.

-BETON SİLİNDİR NUMUNESİ BAŞLIKLAMA SETİ

Pres´in üniform olarak numuneye basması için, %75 kükürt, %25 grafit karışımı 200 0 C`da ergitilerek numunelere başlık yapılır. Ayrıca kalsiyum aliminatlı çimento kullanılarak ta  başlık yapılmaktadır 

-ELEKTRONİK TERAZİ

Laboratuvarda yapılan bütün testlerde tartım için gereklidir. Testlere göre 0.1 ve 0.01 gram hassasiyette olması gerekir.

 

ELEKTRONİK KUMPAS

Laboratuvarda ve arazide hassas ölçüm yapmak için kullanılmaktadır.

-200 TON KAPASİTELİ SERVO HIZ KONTROLLÜ ,DİJİTAL GÖSTERGELİ, BİLGİSAYAR BAĞLANTILI PRES

7 ve 28 günlük beton numuneleri ve karot numunelerinin mukavemetini tespit eder.

 

-200 TON KAPASİTELİ HİROLİK, DİJİTAL GÖSTERGELİ, BİLGİSAYAR BAĞLANTILI  PRES

7 günlük ve 28 günlük beton numunesinin mukavemetini tespit eder.