İzmir'de Ulaşım

İzmir'de Ulaşım

Kent içi toplu ulaşım Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğundadır. Toplu ulaşım hizmetlerinin hat ve güzergahları ile birbirini tamamlaması için otobüs-vapur-metroda ulaşım hizmet bütünlüğü sağlanmıştır. Tüm toplu taşıma araçlarında bilet yerine geçen Kentkart adlı elektronik bir kart İzmir ulaşımının bütünlüğünü sağladığı gibi ulaşımı hızlandırmaktadır.


 

 

 
Belediye Otobüsleri

Otobüs hizmetleri kent içi ve 12 ilçe belediye arasında yapılmaktadır. Ulaşım hizmetleri 291 hatta, hattın uzunluğuna göre besleme (B), kısa (1), orta (2), uzun (3) ve ilçe belediyeler (5) olarak kademelendirilmiştir. Örneğin, gideceğiniz yöne 1 ve 3 numaralı otobüsler geçiyorsa, 1 kademeli olanı seçerek ulaşım için daha az ücret ödemiş olursunuz.

 

 


Metro

Metro İstasyonları: İzmir metrosunun 11.6 kilometrelik hattında Hatay/ Üçyol, Konak, Çankaya, Basmane, Hilal, Stadyum, Halkapınar, Sanayi, Bölge ve Bornova olmak üzere toplam 10 istasyon bulunmaktadır.
Sefer sıklığı: 06-24 saatleri arasında hizmet veren metronun ortalama 10 dakika olan sefer aralığı, yoğun saatlerde "5 dakikada bir"e inmektedir.
 
Metro ile en uzun hat olan Üçyoldan Bornovaya 17 dakikada ulaşılmaktadır.
Metro aktarma istasyonları: Bornova/Halkapınar, Hatay/Üçyol aktarma istasyonlarında otobüs ; Konak İstasyonunda ise hem otobüs hem de vapur bağlantısı vardır.

 

 


Banliyo

İZBAN A.Ş.nin işletimini yaptığı raylı sistem hattı, Aliağaçdan Cumaovasıçna kadar   mevcut olan demiryolunun alt yapısının geliştirilip, standardının yükseltilmesi ve böylece yüksek kapasiteli bir kent içi raylı sistemin kurulması ile şekillendi. Toplam iki güzergahtaki hattın hattın uzunluğu 80 kilometredir.

 


Kuzey hattı olarak bilinen Aliağa-Alsancak- Halkapınar güzergahı 57 kilometre uzunluğunda ve üzerinde 19 istasyon bulunuyor. Bu mesafenin İZBAN A.Ş. trenleriyle 60 dakikada kat edilmektedir.

Güney hattı olan Cumaovası-Alsancak-Halkapınar bölümünde ise mesafe 23 kilometre uzunluğunda ve üzerinde 12 istasyon yer alıyor. Bu güzergahın ise 38 dakikada kat edilmektedir. Hat üzerindeki toplam yolculuk süresi 98 dakika olması öngörülmektedir.


 

Banliyo Treni Ulaşım Saatlerini Öğrenmek İçin Tıklayınız.
Vapur

Yolcu vapuru seferleri: "Toplu ulaşımda bütünlük" amacıyla Körfez vapurlarının sayısı ve sefer sıklığı artırılmış, ulaşımda kolaylık ve rahatlık sağlanmıştır. Karşıyaka ve Bostanlı ile Konak arasındaki sefer aralığı 20 dakikaya indirilmiş ve iskeleler yeniden düzenlenmiştir. Bostanlı, Karşıyaka, Bayraklı, Alsancak, Pasaport, Konak, Göztepe ve Üçkuyular olmak üzere 8 iskeleden sefer yapılmaktadır.
Araba vapuru seferleri: Üçkuyular ve Bostanlı iskeleleri arasında sürekli sefer yapan araba vapurları ile şehir içi trafiğine girmeden 25 dakikada ulaşım sağlanmaktadır.Bostanlı"dan ilk sefer, hafta içi ve Cumartesi günleri 07:20"de, Pazar günü 10.00"da; son sefer ise her gün 22.40"dadır. Üçkuyularçdan hafta içi ve Cumartesi 7.20 " de, Pazar günleri 10:00"da başlayan seferler 23.20"ye kadar sürmektedir.Üçkuyular ve Bostanlı iskelelerindeki aktarma istasyonlarına otobüslerle kolaylıkla ulaşılmaktadır.